Strażnicy miejscy z Katowic otrzymali nowe wyposażenie. Są to kamerki osobiste, które rejestrują ich pracę. W tym tygodniu straż już dysponuje 30 kamerami o wartości około 90.000 zł. Bateria znajdująca się w kamerze pozwala jej rejestrować przez 8 godzin. Kamera posiada także funkcję rejestracji na kilka sekund przed jej uruchomieniem.

Nie jest, to całkiem nowe rozwiązanie, ponieważ takie coś jest już stosowane w USA oraz w Warszawie. Obecnie trafia do strażników w Katowicach. Kamerki te mają poprawić bezpieczeństwo i pozwolą lepiej postępować w krytycznych sytuacjach. Oprócz tego działania strażników będą bardziej przejrzyste. Pozwoli, to kontrolować ich działania i unikać sytuacji, w których dochodziło do nadużyć przez strażników.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z priorytetowych zadań, dlatego podejmuje takie działania. Dodatkowo przypomniał, że w Katowicach jesienią 2016 r. został wdrożony inteligenty monitoring, który ciągle jest rozbudowywany. Obecnie składa się z 215 kamer i ma być rozbudowany o kolejne 32 kamery na początku 2019 roku.

Strażnicy miejscy mają teraz obowiązek, do włączenia kamery przed podjęciem akcji. W każdej chwili będzie można odtworzyć działania strażnika. Takie nagranie może być wykorzystane, np. jako dowód w sprawie – mówi Paweł Szeląg, komendant katowickiej straży miejskiej.

Stosowanie kamerek w USA pokazało, że mają one zapobiegać niepożądanym działaniom, gdyż zarówno strażnik jak i obywatel zdają sobie sprawę jakie konsekwencje mają ich działania. Nagrania z kamer mają być przechowywane 30 dni. Jeżeli system się sprawdzi i nie będzie z nim komplikacji, to w przyszłości może zostać połączony z miejskim monitoringiem.

Oprócz kamer wybrani strażnicy z Katowic testują także nowe mundury, Mają one mniej ograniczać swobodność ruchów i być bardziej widoczne. Jeżeli nie będzie z nimi kłopotów, to będą je nosić wszyscy strażnicy – mówi Paweł Szeląg. Aktualne mundury nie zapewniają wysokiego komfortu pracy, stąd wziął się pomysł na opracowanie nowych wygodniejszych i jednocześnie zwiększających bezpieczeństwo mundurów. Pierwsze opinie użytkowników nowych uniformów są pozytywne. Końcowa decyzja o wprowadzeniu tych mundurów do użytku zostanie podjęta w tym roku po zakończeniu testów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj